0.3MM TABAKA MAGNET KULLANARAK İMALAT MALİYETLERİNİ AZALTABİLİR MİYİM ?resim

Kendinden yapışkanlı magnetler, normal Tabaka Magnetin arkasına çift taraflı bant sıvanması şeklinde imal edilmektedir. Dolayısıyla eğer siz normal Tabaka Magneti alarak arkasına çift taraflı sant sıvarsanız mantığa göre aynı sonucu alabilmeniz gerekmektedir. Ancak bu uygulamanın sonucu çoğu zaman umduğunuz gibi olmayabilir! Bunun gerekçesi bandın kalitesiyle ilgilidir. Her koli bandı veya çift taraflı bant aynı değildir: ürünün hammaddesine, imalat tarzına ve üretim sırasında gösterilen özene göre bantların kalitesi değişir.

Hadi koli bandı ve çift taraflı bant konusunu biraz açalım:” Koli bantlarında tutkal olarak iki değişik hammade kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi hotmelt, ikincisi ise akrilik yapıştırıcıdır. Özel ihtiyaca yönelik değişik hammaddelerden üretilmiş koli bantları da vardır ancak, fiyatları çok daha yukarıdadır. Dolayısıyla piyasada satılan ve koli bandı veya çift taraflı bant olarak aldığınız ürün ya akrilik ya da hotmelt yapıştırıcı içermektedir. Hotmelt yapışma gücü bakımından akrilik bantlara göre daha güçlüdür.


Promosyon amaçlı dağıtılan buzdolabı magnetlerinde kullanılabilecek en düşük kalınlık, hali hazırda 0.4mm’dir. Peki neden? Eğer magnetleri 0.3mm magnetle imal etsek maliyetleri daha da düşürmüş olmaz mıyız?

Bir çok üreticininin iştahını kabartan bu düşünceler teoride kulağa hoş gelse de, pratikte olumlu sonuçlar vermiyor.

Tabaka magnetler çekim gücü çok fazla olan mıknatıslar değildir. Dolayısıyla eğer kalınlık ile oynanırsa bu direkt olarak magnetin gücünü etkileyecektir. 0.4mm magnet adına konuştuğumuz zaman bunu 0.3mm kalınlığa düşürmek ilk anda yalnızca 10 mikron (milimetrenin onda biri) adına dertlendiğimiz izlenimini bırakabilir, ancak aslında ürünün gücünün en az %25 daha azaltılmasını konuşuyoruz demektir.

Kağıt ve türevi ürünlerin yapıştırılması sırasında nisbeten daha iyi sonuç alabilseniz de özellikle kağıt dışı ürünlere yapıştırıldığı zaman sıkıntılar daha da büyüyecektir. Bizlerin ithalatını gerçekleştirdiğimiz yapışkanlı magnetlerin üzerindeki çift taraflı bantlar ise değişik kullanım sahalarına göre tasarlandığı için ortalamanın çok üzerinde bir kaliteye sahiptir. Ve kağıt ve türevi malzemelere etkin yapışmasının yanı sıra diğer malzemeler için de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Yunus Kesir
Yunus Kesir Oy5
19 Nisan 2018


Çok güzel bir yazı olmuş ama keşke maliyet olarak azalmış olsaydı

Yorum Ekle

  • Kötü İyi