NORMAL TABAKA MAGNETİN ARKASINA ÇİFT TARAFLI BANT KAPLAYARAK YAPIŞKANLI MAGNET YAPABİLİR MİYİM ?resim

Kendinden yapışkanlı magnetler, normal Tabaka Magnetin arkasına çift taraflı bant sıvanması şeklinde imal edilmektedir. Dolayısıyla eğer siz normal Tabaka Magneti alarak arkasına çift taraflı sant sıvarsanız mantığa göre aynı sonucu alabilmeniz gerekmektedir. Ancak bu uygulamanın sonucu çoğu zaman umduğunuz gibi olmayabilir! Bunun gerekçesi bandın kalitesiyle ilgilidir. Her koli bandı veya çift taraflı bant aynı değildir: ürünün hammaddesine, imalat tarzına ve üretim sırasında gösterilen özene göre bantların kalitesi değişir.

Hadi koli bandı ve çift taraflı bant konusunu biraz açalım:” Koli bantlarında tutkal olarak iki değişik hammade kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi hotmelt, ikincisi ise akrilik yapıştırıcıdır.


Özel ihtiyaca yönelik değişik hammaddelerden üretilmiş koli bantları da vardır ancak, fiyatları çok daha yukarıdadır. Dolayısıyla piyasada satılan ve koli bandı veya çift taraflı bant olarak aldığınız ürün ya akrilik ya da hotmelt yapıştırıcı içermektedir. Hotmelt yapışma gücü bakımından akrilik bantlara göre daha güçlüdür.

Yerli imalat koli bantlarında genellikle hotmelt kullanılmaktadır. Uzakdoğu ise genellikle bant üretiminde akrilik tutkal kullanır. Akrilik tutkalda tutkalın kalitesi çok önemlidir. Eğer hammadde az kullanıldıysa veya bandın imalat sürecinde tutkalın nemi iyice alınmadıysa büyük sıkıntılar yaşatır.

Türkiye’ye ithal olarak gelen koli bantlarında genellikle sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun gerekçesi piyasadaki kıran kırana fiyat rekabeti sebebiyle ithalatçıların ucuz mala tenezzül etmesi olabileceği gibi, bant üreticisi firmanın tutkalı kurutmak için gereken zamandan daha kısa sürede bu işi halletmesidir. Kurutma işlemi üretim bandındaki fanlardan sıcak hava üfürme şeklinde yapılır ve enerji sarfiyatı koli bandı üretiminde ana maliyetlerden biridir.” Bu büyük parantezi kapattıktan sonra tekrar konumuza dönelim, eğer Tabaka Magnetinizin tek yüzüne çift taraflı bandı kendiniz sıvarsanır, bu bandı iç piyasadan temin edeceksiniz ve işte yukarıda detaylandırdığımız sorunlar dolayısıyla bandınız pek de iyi sonuç vermeyecek.

Kağıt ve türevi ürünlerin yapıştırılması sırasında nisbeten daha iyi sonuç alabilseniz de özellikle kağıt dışı ürünlere yapıştırıldığı zaman sıkıntılar daha da büyüyecektir. Bizlerin ithalatını gerçekleştirdiğimiz yapışkanlı magnetlerin üzerindeki çift taraflı bantlar ise değişik kullanım sahalarına göre tasarlandığı için ortalamanın çok üzerinde bir kaliteye sahiptir. Ve kağıt ve türevi malzemelere etkin yapışmasının yanı sıra diğer malzemeler için de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Peki, iç piyasadan sipariş ettiğim yapışkanlı magneti aldığım kuruluş, bana bilgi vermeden eğer bu bantlama operasyonunu kendisi iç piyasadan aldığı bant ile yaptıysa nasıl anlayabilirim? ’ diye soruyorsanız; eğer aldığınız ürünün üzerindeki çift taraflı bandın muhafaza kağıdı sarı ise ürün yerli demektir! En azından şimdilik böyle!


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Recep Kaya
Recep Kaya Oy5
19 Nisan 2018


Anladım ki yapılabiliyormuş. Denemeye değer bence

Yorum Ekle

  • Kötü İyi