DİJİTAL BASKININ MAGNETLER ÜZERİNE SIVANMASI SIRASINDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR ?resim

Magnetler araç magnetlerinin yanı sıra artık tabela, mıknatıslı ikaz ve yönlendirme levhaları üretiminde de kullanılıyor. Araç magneti, tabela ve ikaz levhası üretiminde çalışma genellikle görselin, dijital baskı makinasında folyo üzerine basılması şeklinde yapılır.

Folyo seçimi, manyetik tabela veya mıknatıslı levhanın bulundurulacağı yerin özelliğine göre iç mekan veya dış mekan folyo olarak seçilmelidir. Burada önemli olan folyonun güneş ışığına ne derece maruz kalacağıdır. İç mekan folyolar üzerine alınmış baskı güneş altında daha kısa sürede soluklaşacaktır. Baskı alacağınız folyolar çıkartmalıdır. tutkala karıştırabilirsiniz.


Çıkartmalı olan yüzeydeki kağıt muhafaza kaldırıldıktan sonra folyo magnet üzerine yapıştırılır. İşte bu yapıştırma sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Folyoların yapışkanı çok kuvvetlidir ve yapıştığı zeminden ayrılması çok zordur. Ayrılsa bile görsel üzerinde cidde manada hasarlara sebep olabilir. Bu sebeple folyo magnet üzerine yapıştırılırken, folyonun tutkallı kısmı yavaşça ve aynı zamanda tutkal üzerine sprey ile bol su sıkılarak muhafazasından ayrılmalıdır. Bu ıslıtma işlemi sırasında su yerine camsil kullanılması da bir yöntemdir. Cam sil daha kısa sürede buharlaştığı için ürünün kuruma süresi daha az olacaktır.

Folyonun magnete tatbik edilecek olan ıslatılmış yüzeyi tabakaya yerleştirildikten sonra bir cam temizleme lastiği ile hafifçe üzerinden geçilir ve arada kalan su atılır. Magnet üzerine sıvanmış dijital folyo kurumaya alınır. Yaklaşık 5-6 saat sonra kuruma işlemi tamamlanacak ve araç magnetiniz veya tabelanız kullanıma hazır hale gelecektir.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Ozan Yıldız
Ozan Yıldız Oy5
19 Nisan 2018


Sıvama sırasında nereler dikkat edilmesi gerektiğini sizin sayenizde öğrenmiş olduk sağolun.

Yorum Ekle

  • Kötü İyi