BUZDOLABI MAGNETİ İMALATI NASIL YAPILIR ?resim

Buzdolabı magneti artık firmaların vazgeçilmez promosyon ve tanıtım ürünleri arasına girdi. Peki, buzdolabı magneti üretimi nasıl yapılır? Buzdolabı magneti üretimini aşama aşama anlatmaya başlayalım.

Görselin basılması: Hazırlanan görsel çalışmanın baskısı 270gr Kuşe veya 300 gr Amerikan Bristol kağıt üzerine basılır. 300 gram Amerikan bristol üzerine baskı alınması daha iyi sonuç verecektir. Çünkü magnetler esnek malzemelerdir. Eğer düşük gramajlı bir kağıt ile magnet çalışması yapılırsa, malzeme tok bir görünüme sahip olmayacaktır. Bu da müşteriyi mutsuz edebilir.

Selefonlama: Baskı alındıktan sonra, görselin üstü selefonlanır. Selefon seçiminde firmalar genellikle parlak selefon kullanmayı tercih etmektedir. Çünkü müşterilerin genel tercihi bu yöndedir. Görselin magnet üzerine sıvanması: Sıvama, normal sıvama tutkalı ile yapılır. Eğer magnetin daha tok bir duruşa sahip olmasını istiyorsanız 1/9 oranında A-1 sertleştiriciyi tutkala karıştırabilirsiniz.


Presleme: Üzerine görseli sıvanmış olan magnet (tabaka mıknatıslar) preslemeye alınır. Presleme aşaması çoğu firma tarafından atlanmaktadır. Gerekçesi ise magnetlerin zaten ağır malzemeler olmasıdır. Üst üste konulan magnetler kendi ağırlığıyla baskı oluşturarak doğal bir pres etkisi meydana getirmektedir.

Bıçak hazırlanması: Görselin gerektirdiği şekillere uygun olarak bıçak hazırlanır. Bu bıçaklar, eğer hep aynı ebatta çalışma yapacaksanız uzun süreli olarak kullanılabilir. Bıçakların körlenmesi yaklaşık 3000-4000 tabaka kesimi kadar sürmektedir. Körlenen bıçak atılır, yerine yeni bıçak yapılır. Bıçakların körlenmesi halinde ayıklanma sırasında magnet kenarında çapaklar kalabilir veya ayıklanma zor olabilir.

Magnetlerin kesimi: Bıçağın pedallı kesim makinasına yerleştirilmesinin ardından tabaka magnetler kesime alınır. Pedallı kesim makinesi her seferinde tek vuruş yaparak tabaka magnet üzerinde bıçak ile kesim yapar. Tabakalar makineye tek tek ve elle sürülür.

Magnetlerin ayıklanması: Magnetlerin ayıklanması elle yapılmaktadır. Ayıklanan magnetler kategorilerine göre istiflenip, paketlenir. Magnetler artık buzdolaplarını süslemeye hazırdır.
Buzdolabı Magnetlerinde Hangi Tür Mıknatıslar Kullanılmalıdır?

Buzdolabı magnetleri yeni kullanım alanları ve cazip tasarımlarla günden güne buzdolaplarımızın üstünü kaplarken, yeni nesil sorunlar da ortaya çıkıyor. Bu sorunlardan en önemlisi buzdolabı veya magnetin yapıştığı metal yüzey üzerinde oluşan çizikler.

Eğer magnetin imalatı sırasında ferrite (kömür mıknatıs olarak adlandırılır, siyah renklidir) veya NdFeB magnetler kullanıldıysa, magnetin yerinden sürüklenerek kaldırılması sırasında çizilme meydana gelecektir. Dolayısıyla hasas metal yüzeylerde çizilme yaşanmaması için buzdolabı magneti imalatında tabaka magnetler kullanılması daha sağlıklıdır. Tabaka magnetler kauçuk formunda olduğu için metal yüzeyler üzerinde çizilme veya zedeleme yapmaz.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Mehmet Kutlu
Mehmet Kutlu Oy5
19 Nisan 2018


Faydalı bir site burdan bir sürü şeyler öğrendim başarılarınızın devamını diliyorum.

Yorum Ekle

  • Kötü İyi