NDFEB MAGNETLERİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?resim

En güçlü mıknatıs ünvanını elinden düşürmeyen ndfeb mıknatıslar ya da diğer adlarıyla süper neodymium mıknatısları nadir bulunan mıknatıslardandır. Merak edilen soru ise ndfeb mıknatısların kullanım alanları . Doğru kullanılmadığında ciddi tehlikeler doğurabilen ndfeb mıknatısların kullanım alanları oldukça geniştir. Bir arabayı kaldırabilecek derecede güçlü bir mıknatısın kullanımına da özen gösterilmelidir.Metalik bir görünüme sahiptir.Mesela elinizde tuttuğunuz telefonunuzda ndfeb mıknatıslardan yararlanılmıştır.

Yağ filtresi üreticileri de ndfeb mıknatıslardan yararlanmıştır. Filtrelerin yağdaki demir tozlarını ve metal parçalarını daha etkili bir şekilde ayrıştırılması için kullanılır. Sağlık sektörü neodymium mıknatıslarının kullanıldığı bir başka alandır. Bu kalıcı mıknatısların iyileştirme etkisi olduğu için şifalı mıknatıslar olarak bilinirler.Ayrıca MR Cihazı gibi manyetik tarama ve görüntüleme yapan cihazların üretiminde kullanılmaktadır.


Neodymium mıknatısları fazla kuvvete sahip olmalarına rağmen boyut olarak, gerektiğinde istenilen yere taşınmalarına olanak sağlayacak kadar küçüktürler. Ayrıca oyuncak firmaları küçüklüğü dolayısıyla bu mıknatısı çocuklar ve yetişkinler için geliştirdikleri oyuncaklarda kullanırlar. Ndfeb mıknatısların çeşitli şekillerde oyuncak olarak kullanılanları da mevcuttur. Neodymium’u diğer mıknatıslardan ayıran pek çok özellik vardırNdfeb mıknatıslar daha hesaplıdır.

Süper neodymium mıknatısları ısısal uygulamalarda düşük çalışma sıcaklığı gerektirir. Eğer sıcaklık yüksek bir derece ayarlanır zarar verecek derecede alev alabilirler.İlk magnet olarak ndfeb mıknatısların gücünü kalitemizle birleştirerek magnet mıknatısta devrim yaşatıyoruz.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Kerem Meriç
Kerem Meriç Oy5
19 Nisan 2018


ndfeb mıknatısın ne kadar önemşi olduğunu ve bi o kadar da tehlikeli olduğunu okuyunca daha dikkatli olmaya başladım.

Yorum Ekle

  • Kötü İyi