NEODYMİUM MIKNATIS VE NORMAL MIKNATIS ARASINDAKİ FARK NEDİR ?resim

Neodim, boron ve demir elementlerinden oluşan Neodyum mıknatıslar en güçlü manyetik alana sahip mıknatıslardır. Manyetik gücü çok fazla olan neodyum mıknatıslar yüksek şiddette manyetik alan gerektiren işlerde kullanılır. Bir neodyum mıknatıs boyutundan 1300 kat daha fazla ağırlığı taşıyabilirler bu sebeple neodyum mıknatıslar boyutlarına bakıldığında çok güçlüdürler. Neodyum mıknatısları diğer mıknatısların arasında önemli oluşu küçük ve bir o kadar da güçlü oluşudur.

Neodyum mıknatıslar ile çalışırken dikkatli olmak göz ardı edilemeyecek bir husustur. Çok yüksek manyetik güce sahip oldukları için insan vücudunda bulunan elektronik cihazları bozabilir, parçalanma durumunda cilde zarar verebilir, hatta kemiklerin kırılmasına bile sebep olabilir.


Neodyum mıknatıslar diğer mıknatıslara göre az dirençli fakat daha güçlüdür. Yeryüzünde çok nadir olarak bulunan neodyum mıknatıslarının üretimini yapmak için özel bir teknoloji ve bu teknolojiyi kullanmak için de özel izinler alınması gerekir. Kırılgan yapıda olan neodyum mıknatıslar genellikle farklı maddelerle kaplanır. Kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren Neodyum mıknatısları, çinko, gümüş, nikel, krom epoksi veya altınla kaplanabilir.

Neodyum mıknatıslarının manyetik gücü kalıcıdır. Dünyadaki en güçlü ve en kalıcı mıknatıs özelliğine sahip Neodyum mıknatısları, geçici mıknatıslar gibi bir manyetik alanın içerisindeyken mıknatıs gibi hareket etme özelliğine sahip değildir. Neodyum mıknatısların gücünden bugün dünyada endüstriden tıpa kadar bir çok alanda yararlanılmaktadır


Yorumlar ( 2 Yorum Var.. )Faruktulay
Faruktulay Oy5
15 Şubat 2018


Çok yararlı bilgiler içeriyor yazanlardan allah razı olsun

recep can karav
recep can karav Oy5
08 Mayıs 2018


çok işime yaradı teşekkürler

Yorum Ekle

  • Kötü İyi