NEODYUM MIKNATISLARIN KULLANIM ALANLARI VE BAKIMIresim

Neodymium Mıknatıslar, bizim bildiğimiz mıknatıslardan farklı özelliklere sahip olarak üretilmektedir. Güçlü manyetik alanları ile birçok sektörde kullanılırlar. Silindir, blok, küp, disk ve özel çeşitli şekillerde imal edilebilmektedir. Farklı şekil ve boylarda üretilen bu ürünlerin, kullanım alanına ve koşullarına göre farlı elementler ile kaplanarak dayanıklılığı artırılır.

Neodyum Mıknatıslar, manyetik kuvvetleri diğer mıknatıslarla kıyaslanamayacak kadar yüksek olduğu için tercihler arasında ilk sırayı almaktadır. Bu manyetik kuvvet, özel sistemlerin yardımıyla sağlanır. Teknoloji yardımıyla üretilen neodyum mıknatısların üretimi izne bağlıdır. Bu mıknatısların üretimi ülkemizde yapılmıyor. Ancak piyasada kolay ulaşılabilir düzeyde.
 


Neodyum mıknatısta bulunan neodymium, samaryum, nikel, kobalt, demir gibi elementler topraktan çıkarılarak kullanılırlar. Elementlerin farklı oranlarıyla karışımıyla farklı özellikte mıknatıslar ortaya çıkar. Bu oluşan mıknatıslardan kimi güçlü, kimi sıcaklığa dayanıklı olarak üretilir. Hayatımızda kolaylıkla kullanabileceğimiz neodyum mıknatısların kullanım koşullarını iyi bilmemiz gerekir.

Bize kolaylık sağlayan bu mıknatıslar bazen sorun da yaratabilirler. Yüksek çekim gücü sebebiyle duyma sorunlarından, vücut hasarlarına, işitme cihazlarından , kalp piline kadar birçok elektronik aletin bozulmasına sebep olabilirler.


Neodyum Mıknatısların Kullanım Alanları Nelerdir:
 • Dolap Magnetlerinde
 • Okulda Yapacağınız Deneylerde
 • Sağlık Ürünlerimizde
 • Otomotiv Sanayide
 • İş Yerlerinizde (örneğin, bir terzinin işinde en önemli aleti iğnelerini bir arada tutmaya kadar bir sürü alanda ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.)

Yapıştırıcı uygulanmadan önce yüzeyin tırtıklı olması önemlidir. Hafif bir zımpara ile yüzeyi tırtıklı hale getirin. Bu işlem bittikten mıknatısların yüzeylerini temizleyin.

Neodyum Mıknatısların Bakımı:
1- Mekanik Şok ;

Bu mıknatıslar hassastırlar – aşağıdaki durumlarda kolayca çatlayabilir ya da kırılabilirler:
 • Sert bir zemine bırakıldıklarında,
 • Başka bir mıknatıs ile çarpıştırıldıklarında,
 • Bir metal parçası ile çarpıştırıldıklarında,
 • Çekiç ya da benzeri sert bir maddeyle vurulduğunda.
Bu nedenle, mıknatıslarınızı dikkatlice kullanmalısınız, tıpkı müzik çalarınızı ya da cep telefonunuzu kullandığınız gibi. İki mıknatısı bir araya getirirken, birinin kuzey kutbu diğerinin güney kutbuna yaklaşmakta olduğundan ötürü aradaki çekim gücünün hızlı ve çarpıcı ölçüde yükselecek olmasına karşı hazırlıklı olmalısınız.

2- Isı ;
 • Isı, bu mıknatısın zayıf özelliğidir.
 • Maksimum çalışma dereceleri 150 °C’dir.
 • NdFeB mıknatısların curie derecesi ise 310 °C’dir.
Motorlarda sıklıkla kullanılmamalarının sebebi de budur. Mıknatıslarınızın ısınmamasını sağlayın.

3- Rutubet ;
Bu, bir diğer zayıflık alanıdır. Mıknatısların bu kadar kolay paslanmaması için genellikle kaplamalı ya da zırhlı olurlar. Daha ucuz olduğundan ötürü çinko sıkça kullanılan bir kaplama malzemesidir, fakat o kadar da iyi değildir. Nikel kaplama daha iyi olacaktır. Uzun süre güzel ve parlak görünmelerini sağlar. Bazıları nikelin üzerine çok ince bir altın tabakası ile kaplanmışlardır. Bu daha ziyade görünüş içindir, ama altın kararmadığından dolayı yararlı da olur.

4- Demanyetize Alanlar ;
Bu açıdan bu mıknatıslar diğerlerinden üstündür. Demanyetizasyona karşı dayanıklıdırlar. Bu da, başka sınıflardaki mıknatısları kolayca demanyetize edebilecekleri anlamına gelmektedir – SmCo, Alniko, Ferrit gibi. Bu durumdan dolayı, mıknatıslarınızı sınıflarına göre depolamalısınız.

 


Yorumlar ( 2 Yorum Var.. )Hakan Yavaş
Hakan Yavaş Oy5
19 Nisan 2018


Neodymium mıknatısların bu kadar güçlü olduğunu bilmiyordum artık bundan kullanacağım

Umut dmr
Umut dmr Oy5
04 Ekim 2018


Bana bir icadı yapmaya yardım ettiniz için tsk

Yorum Ekle

 • Kötü İyi