MIKNATIS NERELERDE KULLANILIR ?resim

Mıknatıs; Demir, nikel ve benzeri maddeleri çeken ve manyetik alan üreten özgür ağırlığı 2.7gr/cm3 olan nesne veya malzemedir. Bakır ve alüminyum gibi yani metal olmayan maddelere etki etmemektedir. Mıknatısların kullanıldığı birçok alan vardır. Farklı boyutlarda ve şekillerde bulunabilmektedirler.

Genel olarak mıknatısların kullanıldığı yerler;

  • Mıknatısların ilk olarak kullanıldığı yer pusulalardır. Pusulanın gövdesinde yer alan üzerinden dönebilecek boyutta küçük bir mıknatıs vardır,
  • Buzdolabı kapaklarında, buzdolabı magnetlerinde, duş kabini kapaklarında, çanta kapaklarında ve diğer bütün kapatma ihtiyacı olan eşyalarda kullanılarak kapanma işleminin daha sağlam olmasını sağlamaktadır,

 


 

  • Elektro mıknatıslı vinçlerde kullanılmaktadır. Elektrik akımının etkisiyle mıknatısların özelliklerini üzerinde taşımaktadırlar. Elektro mıknatıslı vinçler, hurda malzemelerinden demiri ayırmak için, hurda otomo billerin yüklenmesi ve boşaltılmasında kullanılmaktadırlar.
  • Elektrik santrallerinde jeneratörlerde elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Elektrik jeneratörü bir mıknatısın içinde sarılı iletkenler tellerin dönmesi ile elektrik akımı üreten makinedir.
  • Hoparlör ve mikrofon gibi ses cihazlarında da mıknatıs kullanılmaktadır.

 


Diğer teknolojik cihazlar olan; cep telefonu, telgraf, kapı zilleri, kredi ve ATM kartları ve elektrik motorları gibi cihazlar da mıknatıs ile çalışmaktadır.

 

  • Hızlı manyetik trenler elektro mıknatıs özelliğine göre oluşturulmuştur. Maglev tren olarak da bilinen trenlerde, iki mıknatısın birinin manyetik itme etkisiyle diğeri havada durabilir. Maglev trenler genel olarak bu şekilde çalışır ve bu trenlerin altında mıknatıs bulunmaktadır.
  • Elektromıknatısların diğer kullanım alanları; alarmlar, elektrik ile çalışan otomatik cihazlar, CD yazıcıları, arabaların sinyal sistemleri, akım ölçen cihazlar, merdiven otomatikleri ve diğer elektrikle çalışın bütün sistemlerde elektromıknatıs yani mıknatıs kullanılmaktadır.
  • Çöplerin içerisinde bulunan metaller mıknatıs kullanılarak ayrılır.
  • Elektronik cihazların yapımında kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları; radyo, televizyon, bilgisayar malzemeleri harddisk, floppy disk vd. Bu gibi cihazları mıknatıs ile temasında bozulmalara yol açtığı bilinmektedir. Cep telefonu, banka kartları bilgisayar gibi cihazları mıknatıslardan uzak tutunuz.

 


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Ferhat Kurt
Ferhat Kurt Oy5
19 Nisan 2018


Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler

Yorum Ekle

  • Kötü İyi