MIKNATISIN YAPIMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLERresim

Mıknatıs Hakkında Kısa Bilgi

Demir veya Çelik toz taneciklerini çekebilen ve bulunduğu çevrede bir manyetik alan oluşturmakta olan cisimlere mıknatıs, diğer adıyla magnet denmektedir. Bir mıknatıs da bulunan kuzey ve güney olmak üzere iki kutup bulunmaktadır. Mıknatısın kırılma durumlarında bile yine de kuzey ve güney kutupları kesinlikle bozulmaz ve bu kutuplar kırılan kısımlarda bulunmaya devam eder.

Mıknatısın Kaynağı Nerelerdedir?

Mıknatıs özellikle İsveç’de , Cezayir’de ve aynı zamanda Ural adı verilen dağlarda, elde edilen bazıı gök taşlarına ait kalıntılarda ve dünyanın çeşitli yerlerinde dağınık olarak buluna bilmektedir.


Bu mıknatıslar doğal olup kendiliğinden oluşan saf mıknatıslardır. Fakat elde edilen doğal mıknatıslar dışında, su eklenmiş ve özel çeliklerden yapılma mıknatıslar da bulunmaktadır. İlk Magnet de bu tür doğal mıknatıslar ile sizlere doğal mıknatıs türleri hazırladı ve hizmetinize sundu.

Mıknatısın Yapımı
Mıknatıslardan elde edilen bu tür çelikler karbonun çözülmesi ile yaklaşık olarak 800 santigrat derecesinde ısıtılmakta, daha sonra da elde edilen ostenizin 260 santigrat derecesinden bozulmaması için hızlıca soğutulmaktadır. Yapılan bu işlemler sıcaklığın düşürülmesi ile yalnızca martenstin yani demir içerisinde demir karbür çözeltisi elde edilmesi sağlanmaktadır. Söz edilen bu cisimler mıknatısın yapımının temelinde kullanılmaktadır. Bu tür özel çeliklerin, kobalt bakımından %35 daha zengin olduğunu da belirtmek gerekir.

Mıknatısın Yapımında Kullanılan Malzemeler

Mıknatısın yapımında kullanılan önemli kullanım malzemelerinden yalnızca biri alnicodur. Alnico, genel olarak kobalt %30 veya 35, nikel ve de alüminyum %8 maddelinden oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak mıknatıslığın giderilmesi oldukça zor olan baryum ferrit ya da kobalt ferrit, eski olan mıknatıslara göre daha çok kullanılmaktadır. Ferritlerin ömrü kısalmaz aynı zamanda da son derece güvenilirdirler. Bu durum ise sözü edilen maddelerin uçak, otomobil gibi önemli yeri olan alanlarda kullanılması yönünde yol açmaktadır. Bu tür maddelere kauçuk ya da plastik bir madde katılması halinde bükülgen mıknatıslar elde edilmektedir.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Vedat Şahin
Vedat Şahin Oy5
19 Nisan 2018


artık sizin sayenizde mıknatıslar hakkında çok şey öğrenmiş oldum teşeklürler

Yorum Ekle

  • Kötü İyi