MIKNATIS NEDİR ? İLK KİMLER TARAFINDAN BULUNMUŞTUR ?resim

Mıknatıs Nedir? İlk Kimler Tarafından Bulunmuştur?

Mıknatıs, demir ve çelikten yapılmış şeyleri çeken, serbestçe asıldığı zaman belirli doğrultuyu gösteren bir cisimdir. Gerçekte, nikel ve belirli alaşımlar üzerinde de çekici etkisini gösterir.

Mıknatısı Kim Buldu?

Mıknatıs batı lehçelerinde “magnet” diye nitelendirilirdi. Bu isim Asya’da bulunduğu zannedilen Magnesia şehrinden gelmektedir. Bu şehirde yaşayan halk bu taşa benzeyen buluşun demiri çektiğini fark ettiler. Daha sonra ipe mıknatıs asıldığında yönleri gösterdiği bulundu. Bu buluş doğrultusunda denizciler için pusula yapıldı. Pusulalar mıknatıs buluşu kullanılarak yapılmıştır.
 


Mıknatısın İlk Zamanlarda Yapılışı
Doğal bir mıknatısın olan magnetit bileşeninin kimyasal oluşumu Fe3 O4 içerir. Aslında bu sadece demir oksittir. Çelik bir parça, güçlü bir magnetit etkisinde kaldığı takdirde mıknatıs gibi olacaktır. Mıknatıs sadece çubuk şeklinde bulunmaz. At nalı biçiminde de olur. At nalı şeklinde olan mıknatısların bir tarafı kuzeyi diğer tarafı da güneyi gösterir. Eski çağlarda mıknatıslar el yordamıyla yapılmaktaydı. Bir metal güçlü ve doğal mıknatıslar sürtüştürülür ve metale mıknatıs özelliği kazandırılırdı. Metale yapay mıknatıs özelliği bu şekilde kazandırılırdı.


Mıknatıs İle İş Geliştirme

Sonraları sanayinin birçok alanında mıknatıslardan yararlanılarak üretim yapılmaktadır. Elektrik motorları mıknatıslar kullanılarak oluşturulmaktadır. Nakliye sektöründe çekim gücü çok yüksek olan mıknatıslar kullanılır. Bu sayede maksimum ağırlıktaki metal parçalar hiç zorlanmadan nakledilir. Mıknatıs telefondan tutun da jeneratöre kadar hayatımızın her alanında kullanılan bir buluştur. Diğer görüşlere göre Mıknatısı bulan milletin Araplar ve ya Çinliler olduğu söyleniyor. Çünkü Arap milleti pusulayı kendilerinin bulduklarını iddia ediyorlar. Lakin magnetizma hususunda buluşları yapan ilk bilim adamı Yunanlı Tales’den başkası değildir.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Sait Albayrak
Sait Albayrak Oy5
19 Nisan 2018


Çok sağolun ödevimi yapmama yardımcı oldunuz. Mıknatısların ne olduğunu ve kimler tarafından olduğunu öğrenerek ödevimi yapabildim.

Yorum Ekle

  • Kötü İyi