MIKNATISLARIN GÜNLÜK HAYATTA KULLANILDIĞI YERLER NELERDİR?resim

Mıknatıs, günlük yaşantımızda hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Kullandığımız mıknatısların değişik kullanım alanları vardır. Sanayiden başlayıp elektronik eşyalara kadar ve evlerde kullandığımız araç gereçlere kadar her yerde mıknatıs bulunmaktadır. Mıknatısların belli şekilleri bulunmamaktadır. Fakat Kuzey ve güney kutupları bulunmaktadır. Zıt kutuplar birbirini çekerken, aynı kutuplar birbirine itmektedir. Mıknatıs parçalansa da kutuplar oluşmaya devam eder. Kuzeyden güneye bir akım sağlanır. Mıknatısların bu akımı ile birlikte telefonlarda, televizyonlarda manyetik ortam sağlama amacıyla birçok teknolojik aletlerde kullanılır.

Günümüzde aktif olarak kullandığımız araba, motor, tren, tramvay gibi kişisel ve toplu taşıma araçların da birçok manyetik alan da mıknatıs bulunmaktadır. Trenlerin raylarına, güçlü mıknatıslar sonucu vagonu yuvasına bağlayıp daha hızlı bir yol alma sağlamakta ve bu da mıknatısın günlük hayatımızda sağladığı yararlı etkenlerden biridir.


Mıknatıslar, büyük araç fabrikalarında, hurdalanmış araçların demir yığınından ayrılmasında büyük yardım sağlamaktadır. İnsanların kullandığı el çantaları, bayan çantaları ve öğrencilerin okul çantalarında kolay kapanıp açılmasına yardımcı olan mıknatıslar, şık ve modern görünüşü ile tercihler arasında yer alıyor. Mıknatısların bu kullanım yerleri gibi hayatımızın çoğu yerinde yardım sağlayıcı özelliklerini de göz ardı etmemeliyiz. Ağır pres ve spor aletleri arasında cismi büyük olan alanlarda mıknatısın kolaylaştırıcı ve yardımcı özelliği öne çıkmaktadır.

Evimizde ki beyaz eşyaların kapaklarında, gördüğümüz süs eşyalarının birçoğunun mıknatıs özelliğinin olduğunu görmekteyiz. Mıknatıslar, şık bir görünüş açısından evimizdeki eşyalara zevkli bir bakış açısı sunmaktadır. Buzdolabının kapanması sırasında buzdolabından dışarı hava akımının olmayışının bir nedeni ise dolabın kapaklarında bulunan güçlü, yapışkan mıknatıslardır. Evimizin dış kapısındaki tokmağına kadar çevremizin her yerinde hayatı kolaylaştırıcı özelliğiyle ön plana çıkan bir buluştur. Çeşitli şekillerde bulunan mıknatıslar kullanılmadığı araç ve gereçleri etkilemektedir. Bu nedenle elektronik eşyalardan mıknatısı uzak tutmamız gerekir..


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )İsmail Çebik
İsmail Çebik Oy5
19 Nisan 2018


Aslında mıknatıslar her yerdeymiş de bizim haberim yokmuş bunu anladım.

Yorum Ekle

  • Kötü İyi