MIKNATIS NASIL YAPILIR?resim

Mıknatıs Nasıl Yapılır?

Mıknatıs, demir ya da çelik tozlarını çekebilen ve çevresinde manyetik bir alan oluşturan cisimler olarak tanımlanır. Bilindiği gibi bir mıknatısın kuzey ve güney olmak üzere 2 kutbu bulunur. Mıknatıs herhangi bir yerinden kırılsa bile, bu kutuplarda bir değişme olmaz ve yine kuzey-güney kutupları olan mıknatıslar elde edilir.

Peki, mıknatıs nasıl elde edilir?

Bu madde özellikle İsveç, Cezayir ve Ural dağlarının bazı bölgelerinde bulunan göktaşı kalıntılarında doğal olarak bulunabilir. Bunun yanı sıra dağınık olarak dünyanın çeşitli yerlerinde de olduğu biliniyor. Bu tür mıknatıslar doğal olarak oluşmuş saf mıknatıslardır. Bunların haricinde su verilerek ve özel çelikten yapılan yapay mıknatıslar da vardır.


Mıknatısın Temel Taşı Kobalt Kobalt maddesi mıknatısın en önemli yapı taşlarından biridir. Bu çelikler yaklaşık olarak 800 santigrat dereceye kadar ısıtılarak ostenitin elde edilir. Elde edilen bu madde 260 santigrat sıcaklıkta bozulmayacak biçimde soğutulur. İşlem sonucunda elde edilen bu cisim mıknatıs yapımında kullanılır. Bu çeliklerin kobalt bakımından zengin olduğunu belirtmekte yarar var.

Mıknatıs yapımında kullanılan önemli malzemelerden biri de alnico maddesidir. İçerisinde yüzde 30-35 oranında kobalt, yüzde 15 oranında nikel, yüzde 8 oranında da alüminyum bulunur.

Kobalt maddesinin en büyük özelliklerinde biri mıknatıslığının giderilmesinin çok zor olmasıdır. Bu nedenle günümüzde eski çelik mıknatıslara göre kobalt ferrit ya da baryum ferrit daha çok kullanılmaktadır. Feritler yapı olarak çelik mıknatıslara göre daha güvenlidir ve yaşlanmazlar. Bu nedenle bu maddeler, otomobil, uçak gibi araçların üretiminde kullanılır. Aynı zamanda bu tür maddelere kauçuk ya da plastik katılarak eğilip bükülebilen mıknatıslar elde edilir.


Yorumlar ( 1 Yorum Var.. )Kemal Dinçer
Kemal Dinçer Oy5
19 Nisan 2018


Sayenizde mıknatısında nasıl ve nasıl elde edildiğini de öğrenmiş olduk yazanların ellerine sağlık

Yorum Ekle

  • Kötü İyi